28. prosince 2021

Destinace: Praha (a jak se to stalo)


V prosinci jsem vydal hru, jejíž příběh začal před rokem, respektive mnohem dávněji. Můžete si ji stáhnout zadarmo zde (Destination: Prague na Itch.io).

Mělo se to tak: na jaro 2020 jsme se Slanečkem naplánovali cestu do Japonska (ambicióznější verze výprav do Anglie), kterou nám v zimě začal kazit záhadný virus neznámého původu. Při setkáních nad rámenem jsme nad tím hned jeden, hned druhý lámali hůl anebo to neviděli tak černě..., ale ve finále jsme to odpískali a místo hanami stihli lockdown v ČR.

Časově se to sešlo s game jamem NaNoRenO, kdy amatéři z celého světa tvoří během měsíce března visual novely. Chtěl jsem se této akce zúčastnit, myslel jsem, že se mi to nepodaří kvůli dovolené, ale záhadný virus tomu chtěl - narychlo tedy vznikl koncept cestovatelské hry z dob ante corona, ve které plyšové hračky cestují po Evropě a vydají se na vlastní pěst prozkoumat Prahu.

Grafiku do hry jsem pořídil během odpoledne s tabletem a několika hračkami, co mi stály modelem. Původně jsem zvažoval ještě jiné možnosti, udělat to celé jako koláž fotografií, ale když jsem kreslené hrdiny uviděl, bylo mi jasné, že tam musí být oni; když už vznikli, nedokázal jsem je dát do šuplíku a jejich neumělé tvary daly celému projektu duši.


V rámci game jamu jsem připravil demoverzi hry obsahující výlet na Petřín, kam jsem se také vydal pořídit fotografie sloužící jako pozadí ve hře. Po mírné propagaci jsem demo vypustil do světa a... jak zpívá Jarek Nohavica: čáry máry fuk, nic se neděje.

Absence odezvy ať už jakékoliv mě přiměla na nešťastnou hru zanevřít asi tak rok. Nakonec jsem se přeci jen dokopal k tomu původní vizi dokončit, jednak kvůli hře samotné a také kvůli případným dílům budoucím - pokud nedokážu dotáhnout ani sranda projekt z jamu, asi mi není pomoci. Pořídil jsem tedy lepší obrázky, druhý výlet na Vyšehrad a závěr hry, a nakonec i český překlad - zvyk z titulkářských let.


Plná verze hry vyšla pár dní před Vánoci, tentokrát již s lepší odezvou a také jednou věru nečekanou. V noci po vydání hry jsem se jal vytvářet k ní záznam v databázi VNDB, a hned jak jsem stránku vytvořil a začal procházet rozsáhlou ontologii VNDB tagů, jistý kind stranger to začal štítkovat se mnou a mimo jiné vyhmátnul kategorii "Living Doll Protagonist", která technicky vystihuje fikční svět Destinace: Praha (ačkoliv o Rozen Maiden počesku se fakt nejedná). Thanks, I guess!

Hru si můžete zahrát česky nebo anglicky na Windows, Linuxu nebo Macu (testováno Slanečkem). Pokud si ji zahrajete, moc mě zajímá, co na ni říkáte! A možná někdy přijde další...

Žádné komentáře:

Okomentovat